V nedeljo, 31. avgusta, smo sprejeli dijake novince, ki so se v Dijaški in študentski dom Novo mesto vselili prvič, ter toplo pozdravili tudi starejše dijake, ki so že dobro vajeni dijaškega življenja. Po vselitvi so se dijaki novinci, skupaj s starši, udeležili uvodnega sestanka z vzgojitelji, kjer so prejeli ključne informacije o hišnem redu, organizaciji prostega časa in možnostih za vključevanje v domske aktivnosti. Na sestanku so dijaki lahko zastavili vprašanja in se seznanili s pomembnimi dogodki v prihajajočem šolskem letu. Kot je dejal John Wesley: »Vsak začetek je težak, a tudi poln neomejenih možnosti.«
________________________________________________________________
V prvih dveh tednih septembra smo za dijake novince organizirali vrsto dejavnosti, s katerimi smo jim omogočili lažjo vključitev v domsko okolje. Skupaj smo se odpravili na ogled Novega mesta, izkusili tekmovalni duh v igrah brez meja in kmečkih igrah, se zabavali ob družabnem večeru v glasbeni sobi ter v igri “Človek ne jezi se” na kočiji. Nekatere izmed naštetih dejavnosti so bile namenjene le dijakom novincem, druge tudi ostalim dijakom v vzgojni skupini.
Tovrstna druženja so za novince izjemno pomembna, saj jim pomagajo, da se v sproščenem okolju povežejo z vrstniki in vzgojitelji. Skozi igre in skupne dejavnosti so se dijaki postopoma spoznavali, ob tem pa razvijali občutek pripadnosti znotraj vzgojnih skupin.
V spodnji galeriji si lahko ogledate tudi nekaj slik iz zgoraj omenjenih aktivnosti.














________________________________________________________________
V tretjem tednu septembra smo v dijaškem domu začeli z obveznimi učnimi urami, četrtkovim ocenjevanjem sob in rednim čiščenjem okolice. Dijaki, še posebej novinci, so se hitro privadili na hišni red in vsakodnevne obveznosti, ki so del življenja v domu. Aktivnosti v prvi polovici meseca so jim omogočile spoznavanje vrstnikov, kar je prispevalo k boljšemu počutju in povezanosti znotraj vzgojnih skupin. Z dobrim začetkom so postavili temelje za uspešno šolsko leto in prijetno bivanje v domu.
Obeležili smo tudi DAN SLOVENSKEGA ŠPORTA s pohodom na Trško goro, kateremu se je pridružila tudi ravnateljica našega doma.



________________________________________________________________
Ob evropskem dnevu jezikov, ki ga vsako leto obeležujemo 26. septembra z namenom spodbujanja jezikovne raznolikosti in medkulturnega razumevanja, smo tudi letos pripravili pogovorno uro. Dijaki, ki prihajajo iz tujih držav, so predstavili kulturne posebnosti in zanimivosti iz svojega domačega kraja, kar je bilo navdušujoče in poučno tako za njih kot ostale dijake. Druženje smo zaključili z zabavnim kvizom, ki je še dodatno popestril naše druženje ter dijake spodbudil k razmišljanju o pomenu jezikovnega bogastva. Takšne aktivnosti prispevajo k spoštovanju in razumevanju različnosti ter krepijo vezi med dijaki.




________________________________________________________________
Poročilo: Mesec branja
Mesec branja, ki ga obeležujemo od 8. septembra do 7. oktobra, spodbuja mlade k raziskovanju novih svetov skozi knjige. V tem mesecu se osredotočamo na pomen branja, saj razvija kritično mišljenje, izboljšuje besedni zaklad ter spodbuja empatijo. Še posebej pomembno je mladim predstaviti branje kot prijetno dejavnost, ki jim omogoča umik od digitalnih medijev in poglobljeno razmišljanje.
V našem dijaškem domu smo k temu pristopili na dva načina. Pridružili smo se akciji Sprehod s knjigo, kjer so dijaki raziskovali okolico našega doma z izbrano knjigo v rokah, kar je združilo gibanje in branje. Naredili smo tudi oglasno desko, ki si jo lahko ogledate spodaj. Poleg tega je vzgojiteljica dijakom brala knjigo Hit poletja avtorja Feri Lainščeka, o kateri so se nato pogovarjali. Tako smo ustvarili prostor za poglobljeno razpravo in spodbujali kritično razmišljanje o zgodbi in likih.


